Duminică, 24 septembrie 2017, Ora 20:30
90+4 |
Final de meci! FCSB se impune cu 1-0.
88 |
Final de meci liniștit. Dinamo încearcă să atace, dar nu reușește să-și creeze ocazii importante.
85 |
Filipe Teixeira a intrat în locul lui Dennis Man.
77 |
Budescu ratează! Jaime Penedo a reușit să pareze lovitura de la 11 metri executată de jucătorul ”roș-albaștrilor”.
75 |
Ovidiu Popescu intră în careu, este faultat de Romera, iar Istvan Kovac acordă penalty pentru FCSB.
75 |
Gnohere se înalță extraordinar și reia cu capul. Penedo reușește însă să respingă.
74 |
Nemec reia pe lângă poartă centrarea lui Salomao de pe partea dreaptă.
73 |
Cartonaș galben pentru Ovidiu Popescu, care l-a ținut pe May Mahlangu. Jucătorul FCSB-ului va fi suspendat în următoarea etapă.
69 |
Lansat de Ovidiu Popescu, Dennis Man (plecat dintr-un ofsaid nesemnalizat) a intrat în zonă centrală și a șutat periculos. Penedo a reușit să respingă în corner.
66 |
Steliano Filip nu mai poate continua și este înlocuit cu Ion Ghoerghe. Vasile Miriuță și-a epuizat schimbările.
64 |
Florin Tănase a intrat în locul lui Florinel Coman. A fost a doua schimbare făcută de Dică.
59 |
Gnohere se întoarce cu Nedelcearu în spate, dar șutează pe direcția lui Penedo, din apropiere.
59 |
Miriuță îl introduce pe teren și pe Maxi Oliva în locul lui Nascimento.
58 |
Prima schimbare a lui Miriuță. Bokila a intrat în locul lui Hanca.
57 |
Nemec îl pune din nou la încercare pe Niță. Portarul FCSB-ului a reținut însă în doi timpi mingea trimisă din afara careului de slovac.
52 |
Nemec șutează de la marginea careului, din întoarcere, dar Niță se întinde și respinge.
51 |
Budescu trage în forță din afara careului, dar Penedo boxează.
46 |
Nemec se descurcă foarte bine în partea stângă, lângă Planic, centrează apoi în careu, dar Hanca, venit lansat din spate, reia puțin pe lângă poartă.
46 |
Dică îl scoate după pauză pe Denis Alibec și îl introduce în locul său pe Harlem Gnohere.
45+2 |
Pauză pe Arena Națională. FCSB conduce cu 1-0.
45+1 |
Cartonaș galben pentru Benzar, după o intrare cu talpa asupra lui Nascimento.
44 |
Mahlangu a fost aproape de un gol senzațional. Acesta a șutat de la aproximativ 30 de metri, dar mingea a lovit bara.
41 |
Budescu îl vede ieșit din poartă pe Penedo și încearcă să-l surprindă. Mingea trimisă de acesta din apropierea centrului terenului s-a dus însă pe lângă poartă.
37 |
Florinel Coman șutează puțin pe lângă vinclu, de la aproximativ 20 de metri.
34 |
Cartonaș galben pentru Bălașa, după un fault făcut asupra lui Nemec.
31 |
GOOOOOOOOOOOOL FCSB!!! Marko Momcilovic marchează, după ce reia din careul mic, în poartă, centrarea venită din corner, de la Dennis Man.
30 |
Ovidiu Popescu șutează de la peste 20 de metri, pe jos, dar Penedo se întinde foarte bine și respinge în corner.
25 |
Florinel Coman primește cartonașul, după un fault asupra lui Steliano Filip.
22 |
FCSB răspunde prin Alibec. Atacantul ”roș-albaștrilor” a șutat însă peste poarta lui Penedo.
19 |
Nemec ratează prima mare ocazie din acest meci! Hanca a centrat de pe partea dreaptă, pe jos, iar slovacul a deviat cu călcâiul pe direcția lui Niță.
15 |
Hanca trage de la marginea careului, dar nici el nu nimerește spațiul porții adverse.
14 |
Constantin Budescu centrează direct pe spațiul porții din corner, dar Nascimento, aflat la prima bară, respinge.
13 |
Salomao centrează de pe partea stângă, dar mingea nu ajunge la niciunul dintre cei trei coechipieri care se aflau în fața porții lui Niță.
10 |
Startul de meci aparține dinamoviștilor, care sunt mai prezenți în jumătatea adversă.
5 |
Dragoș Nedelcu șutează imprecis de la mare distanță.
3 |
Filipe Nascimento șutează din prima de la 20 de metri, dar mingea se duce peste poarta lui Niță.

Video rezumat: FCSB - Dinamo

FCSB - Dinamo 1-0. Spectacol total în derby! ”Câinii” au lovit bara, Budescu a ratat penalty

FCSB a câştigat ultimul Derby al Romaniei din 2017. Golul lui Momcilovic, în poarta lui Dinamo, a făcut diferenţa pe Arena Naţională. Constantin Budescu a ratat un penalty.

Adam Nemec îi putea face un debut de vis lui Miriuţă pe banca lui Dinamo. Atacantul slovac a încercat o execuție de efect, dar Niţă a fost la post. Răspunsul vicecampioanei a venit în minutul 31. Dennis Man a centrat din corner, iar Marko Momcilovic a deschis scorul pe Arena Națională.

Dinamo a fost la un pas să restabilească egalitatea până la pauză - bara l-a oprit pe Mahlangu să înscrie unul dintre cele mai frumoase goluri dintr-un derby al Romaniei. Câinii au început bine și repriza secundă. Servit de Nemec, Hanca a irosit șansa de a înscrie din nou în poarta rivalei.

Ratările au continuat și, în decurs de 20 de secunde, Budescu a pus la încercare reflexele lui Penedo, iar Niţă a respins șutul lui Nemec. Intrat în locul lui Alibec, Gnohere a avut o ocazie uriașă, apoi portarul lui Dinamo a facut minuni și în fața lui Dennis Man.

Panamezul a scos și lovitura de cap a Bizonului iar, în același minut, Istvan Kovacs a acordat penalty la duelul dintre Romera și Ovidiu Popescu. Budescu și-a asumat răspunderea de la punctul cu var, dar și de această dată Penedo a fost magistral.

S-a terminat 1-0 pentru FCSB, și Nicolae Dica a câștigat primul derby cu Dinamo din cariera de antrenor.