0 - 2
CS U Craiova logo CS U Craiova
29 septembrie 2017, ora 20:30
90+4 |
FINAL DE MECI! Craiova s-a impus cu 2-0, după o partidă plină de evenimente, şi revine pentru moment pe locul 2 în Liga 1.
90+2 |
Ultima schimbare la oaspeţi. Bărbuţ a intrat în locul lui Băluţă.
90+1 |
Cartonaş galben primit de Gustavo.
89 |
GOOOOOL, 2-0 Craiova! Oltenii s-au desprins şi au rezolvat meciul, la scurt timp după ce gazdele au fost aproape de egalare. Burlacu a înscris cu capul, din apropiere, după o acţiune la originea căreia s-a aflat din nou Băluţă.
87 |
Ocazie ACS Poli! Şansă uriaşă pentru bănăţeni. Vaşvari a trimis cu capul, după o lovitură liberă de pe partea dreaptă, dar Calancea a reuşit să se întindă şi să respingă mingea care se ducea spre colţul lung.
84 |
Cartonaş galben primit de Burlacu, după un fault asupra lui Munteanu.
79 |
Schimbare la oaspeţi. Dimitrov a intrat în locul lui Martic.
78 |
Ocazie Craiova! Lansat excelent de Burlacu, Băluţă a avut o nouă şansă de marca, dar a fost din nou blocat providenţial de Curileac.
73 |
Ocazie ACS Poli! Deşi cu un om mai puţin, gazdele nu renunţă şi ameninţă poarta lui Calancea, obligat să intervină la lmingea trimisă cu capul de Bocşan.
71 |
Ocazie Craiova! Curileac a avut o nouă intervenţie foarte bun, în faţa lui Băluţă, şi şi-a ţinut echipa în joc.
68 |
Ultima schimbare la ACS Poli. Ciucur a intrat în locul lui Şeroni.
63 |
Abia intrat pe teren, Doman a primit cartonaşul galben, după un duel cu Datkovic.
58 |
O nouă modificare la bănăţeni. Curjuric i-a lăsat locul lui Doman.
56 |
Ocazie Craiova! Oltenii au irosit o nouă şansă de a se desprinde. Curileac a blocat cu un reflex spectaculos şutul lui Burlacu.
53 |
Schimbare la gazde. Mailat a intrat în locul lui Bârnoi.
46 |
Jucătorul înlocuit înainte de pauză din cauza unei accidentări, Mitriţă, a primit cartonaşul roşu, fiind implicat în scandalul de pe tunelul spre vestiare.
46 |
Cartonaş galben şi pentru Şeroni, din acelaşi motiv pentru care a fost avertizat şi colegul său.
46 |
Creţu a primit cartonaşul galben, pe culoareul spre vestiare, în urma unor incidente la finalul primei reprize.
46 |
45+2 |
PAUZĂ! Craiova conduce cu 1-0 la Timişoara, care are şi un om mai puţin, după eliminarea lui Ţigănaşu.
45+2 |
Ocazie Craiova! Şansă uriaşă pentru olteni de a-şi dubla avantajul. Datkovic a ratat, însă, inexplicabil dintr-o situaţie excelentă.
45+1 |
Schimbare la oaspeţi. Mitriţă, accidentat la faza eliminării lui Ţigănaşu, a fost înlocuit de Gustavo.
33 |
Cartonaş roşu, Timişoara a rămas în 10! Ţigănaşu a primit direct cartonaşul roşu, după ce l-a oprit pe Mitriţă, plecat lansat spre poarta lui Curileac.
30 |
Ocazie Craiova! Băluţă a scăpat singur spre poartă, dintr-o poziţie considerată în fara jocului de către jucătorii gazdelor, dar Curileac a avut o intervenţie extraordinară cu piciorul.
28 |
Fază controversată! Bănăţenii au cerut penalty, la un duel între Datkovic, deja avertizat, şi Şeroni. Istvan Kovacs a lăsat, însă, jocul să continue.
27 |
GOOOOOL, 1-0 Craiova! Oltenii au deschis scorul cu prima reuşită în Liga 1 a lui Martic. Croatul a marcat cu o lovitură de cap, după o acţiune foarte bună a lui Băluţă pe partea stângă.
18 |
Cartonaş galben primit de Datkovic, după un duel aerian cu Şeroni.
14 |
Ocazie Craiova! O greşeală a lui Curileac la centrarea lui Burlacu l-a pus pe Mitriţă în situaţia de a marca. Jucătorul oaspeţilor nu a reuşit să înscrie, iar oltenii au obţinut doar un corner.
13 |
"Centralul" Istavn Kovacs l-a avertizat pe antrenorul oaspeţilor, Devis Mangia, că va fi eliminat, dacă va continua să protesteze.
2 |
Băluţă a fost protagonistul primului moment important al jocului. Căpitanul oltenilor a tras surprinzător, dar nu a reuşit să găsească spaţiul porţii.
1 |
A început meciul. Lovitura de start a aparţinut gazdelor.

Video rezumat: ACS Poli Timișoara - CS U Craiova

ACS Poli Timișoara - Craiova 0-2. Oltenii revin pentru moment pe locul 2, după un meci cu două "roşii"

CSU Craiova a câştigat cu 2-0 pe terenul lui ACS Poli Timişoara, în al doilea meci din etapa a 13-a. Martic şi Burlacu au marcat, într-o partidă în care oltenii au jucat aproape o oră în superioritate numerică.

Meci spectaculos pe stadionul Dan Păltinişanu. CSU Craiova a avut o multime de ocazii şi a învins-o pe ACS Poli Timişoara, revenind pentru moment pe locul 2 în Liga 1.

Ivan Martic a deschis scorul pentru alb-albaştri, în minutul 27. Din centrarea lui Băluţă, croatul a marcat primul său gol în campionatul României.

La faza următoare, bănăţenii au cerut penalty, la duelul dintre Datkovic şi Şeroni, dar Istvan Kovacs a lăsat jocul să continue.

CSU a revenit în ofensivă şi îşi putea dubla avantajul prin Băluţă, dar Curileac a fost la post. Oltenii au primit, în minutul 34, un avantaj nesperat. Ţigănaşu a fost eliminat, după un un fault la Mitriţă, care a scăpat singur spre poartă.

În superioritate numerică, oaspeţii au mai ratat o dată prin Datkovic, înainte de pauză, când au avut loc incidente la vestiare. În urma acestora, Mitriţă, schimbat după faultul lui Ţigănaşu, a primit la rândul lor cartonaşul roşu.

Curileac a făcut minuni în poarta timişorenilor şi în partea a doua. A scos şutul lui Burlacu şi a intervenit de două ori fără greşeală în faţa lui Băluţă.

Ratările craiovenilor se puteau răzbuna. Vaşvari a fost aproape să egaleze pe final, dar Calancea a respins incredibil. Cu un minut înainte de final, Burlacu a stabilit rezultatul final, 2-0 pentru Craiova.

În urma acestei victorii, Craiova a ajuns la patru meciuri fără înfrângere în campionat şi are 26 de puncte.