2 - 1
Sepsi logo Sepsi
10.08.2017, 18:30
90+5 |
FINAL DE MECI! Gaz Metan se impune cu 2-1 şi obţine prima victorie a sezonului. Totuşi, meciul s-a terminat controversat. Jucătorii lui Sepsi au cerut penalty, la un duel în careu între Perendija şi Papsys.
90+2 |
GOOOOOL Sepsi, 2-1! Oaspeţii reuşesc să reducă din diferenţă, în prelungiri. Hadnagy a marcat cu capul din apropiere, după o acţiune şi o centrare foarte bune ale lui Huiban.
87 |
Thiaw a primit un cartonaş galben.
84 |
Ultima modificare şi la Gaz Metan. Buziuc i-a luat locul lui Manole.
83 |
Ultima schimbare la Sepsi. Veress a intrat în locul lui Grecu.
82 |
Cartonaş galben primit de Voicu, după un fault asupra lui Iovu.
78 |
A doua schimbare la gazde. Akaki i-a lăsat locul lui Mitic.
77 |
Ocazie Sepsi! Papsys a executat foarte bine o lovitură liberă de la aproape 30 de metri, dar mingea a trecut puţin pe lângă poarta lui Greab.
68 |
Schimbare şi la gazde. Trif a intrat în locul lui Curtean.
67 |
Ocazie Sepsi! Thiaw a pătruns pe partea dreaptă şi a centrat în faţa porţii, unde Perendija a deviat şi a fost aproape de autogol.
62 |
Schimbare la Sepsi. Huiban a intrat în locul lui Herea.
60 |
Ocazie Gaz Metan! Contraatac frumos al gazdelor, purtat în doi jucători, Golubovic şi Olaru. Ultimul a încheiat acţiunea cu un şut din unghi la colţul lung, care nu a prins spaţiul porţii,
53 |
Cartonaş galben şi pentru Oros, după un fault asupra lui Olaru.
50 |
Perendija a fost avertizat la rândul său, în urma unei intrări dure asupra lui Hadnagy.
49 |
Ocazie Gaz Metan! Golubovic a trimis frumos cu capul, după o centrare de pe partea dreaptă, dar mingea a trecut puştin peste poartă.
47 |
Cartonaş galben primit de Danci, în urma unui fault asupra lui Papsys.
46 |
Schimbare la oaspeţi. Iovu i-a luat locul lui Patrick Petre.
46 |
45+4 |
PAUZĂ LA MEDIAŞ! Gaz Metan conduce cu 2-0 în faţa lui Sepsi, graţie golurilor marcate de Curtean şi Manole.
45+1 |
GOOOOOL, 2-0 Gaz Metan! Gazdele s-au desprins în prelungirile prinmei reprizei, prin reuşita lui Manole, care a profitat de aşezarea defectuoasă a apărării oaspeţilor.
43 |
Cartonaş galben primit de Răduţoiu, după un fault asupra lui Popovici.
40 |
Ocazie Gaz Metan! Curtean a fost încă o dată aproape de gol, după o centrare a lui Ionuţ Voicu. Mingea pe care a trimis-o cu capul din apropiere a trecut, însă, puţin pe lângă poartă.
30 |
GOOOOOL, 1-0 Gaz Metan! La a treia încercare, Curtean a reuşit să marcheze. "Şeptarul" medieşenilor a deschis scorul cu un şut superb de la marginea careului, o execuţie care a făcut inutil plonjonul lui Niczuly.
27 |
Ocazie Gaz Metan! Curtean a fost aproape de deschiderea scorului, în urma unui corner, dar mijlocaşul gazdelor a fost blocat în ultimul moment.
21 |
Ocazie Sepsi! Patrick Petre a executat direct pe poartă un corner şi l-a pus în dificultate pe Greab, care a reuşit totuşi să respingă.
15 |
Curtean a tras cu stângul de la marginea careului, dar a trimis slab, iar mingea a trecut pe lângă poarta lui Niczuly.
1 |
A început meciul. Lovitura de start a aparţinut gazdelor.

Gaz Metan - Sepsi 2-1. Medieşenii au obţinut prima victorie din acest sezon

Gaz Metan a reuşit prima victorie din acest sezon, 2-1 pe teren propriu cu Sepsi Sfântu Gheorghe. Curtean şi Manole au semnat golurile echipei pregătite de Cristian Pustai.

În faţa propriilor suporteri, contra lui Sepsi Sfântu Gheorghe, medieşenii au făcut cea mai bună primă repriză de la startul sezonului. Curtean a deschis scorul cu o execuţie superb, în minutul 30. Mijlocaşul a trecut pe lângă "dublă" peste zece minute, la centrarea lui Voicu.
A fost, totuşi, 2-0 la pauză. În prelungirile primei reprize, Manole a găsit finalizarea perfectă, după pasa lui Olaru.

Golubovic a ratat şi el o ocazie în actul secund, iar Sepsi putea marca la mingea trimisă în faţa porţii de senegalezul Thiaw şi deviată de Perendija. Nici Papsys nu a reuşit să marcheze din lovitură liberă, în minutul 77.

În cele din urmă, s-a terminat 2-1 pentru Gaz Metan, după ce Hadnagy a marcat pentru a doua etapă la rând în prelungirile jocului.

Astfel, după primul succes din actuala ediţie de campionat, medieşenii au părăsit ultimul loc al Ligii 1, ocupat acum de Juventus.

Etapa următoare, Gaz Metan va juca pe terenul lui FC Voluntari, iar Sepsi va primi vizita lui CFR Cluj. Ambele jocuri se vor disputa luni, ÎN DIRECT pe Digi Sport 1.