0 - 1
FCSB logo FCSB
8.05.2017, 20:30
90+5 |
FINAL DE MECI! FCSB s-a impus cu 1-0 la Giurgiu şi revine în fruntea clasamentului, la egalitate de puncte cu Viitorul. Titlul se decide în ultima etapă.
90+4 |
Cartonaş galben primit şi de Pleaşcă, tot pentru trageri de timp.
89 |
Ocazie FCSB! Şansă uriaşă irosită de oaspeţi, prin Muniru, al cărui şut din interiorul careului, dintr-o poziţie excelentă, a fost respins de Lung.
86 |
Niţă a primit cartonaşul galben, pentru trageri de timp.
82 |
Ultima schimbare la Astra. Belu i-a luat locul lui Nicoară.
82 |
Cartonaş galben şi pentru Buş.
81 |
Abia intrat pe teren, Tamaş a primit cartonaşul galben, după un fault asupra lui Buş.
77 |
Ultima schimbare la FCSB. Tamaş a intrat în locul lui Bălaşa.
77 |
Cartonaş galben şi pentru Florea.
74 |
Un nou avertisment. Cel care l-a primit a fost Fabricio.
73 |
Cartonaş galben primit de Jakolis.
72 |
Ocazie Astra! O nouă acţiune splendidă a lui Ioniţă l-a pus pe Buş într-o situaţie excelentă de a marca, dar Niţă a intervenit din nou foarte bine şi a păstrat rezultatul neschimbat.
70 |
Cartonaş galben primit de Bălaşa.
68 |
Ocazie Astra! Ioniţă a luat o acţiune pe cont propriu şi, după o serie de driblinguri în careu, a tras frumos cu stângul la colţul lung, dar mingea a trecut puţin pe lângă vinclu.
66 |
Ocazie Astra! O nouă şansă pentru giurgiuveni. Ioniţă a pătruns pe stânga şi a centrat în faţa porţii, de unde Buş nu a reuşit să împingă mingea în plasă, fiind blocat la timp de Niţă.
64 |
Ocazie Astra! Fabricio a tras frumos cu piciorul stâng, de la mare distanţă, dar mingea a trecut puţin pe lângă poarta lui Niţă.
62 |
Dublă ocazie Astra! Gazdele au fost aproape de egalare, de două ori la aceeaşi fază. Niţă a blocat providenţial şuturile trimise de Ioniţă şi noul intrat Florea.
57 |
A doua schimbare şi la gazde. Oros a fost înlocuit de Boubacar.
56 |
O primă modificare şi la Astra. Florea a intrat în locul lui Daniel Niculae.
56 |
A doua schimbare la oaspeţi. Achim i-a luat locul lui Ovidiu Popescu.
52 |
Ocazie FCSB! Alibec a pasat excelent pentru Jakolis, care a amânat momentul şutului şi a tras mult peste poartă, din poziţie favorabilă.
46 |
Schimbare la FCSB. Muniru a intrat în locul lui Gnohere, accidentat.
46 |
45+1 |
PAUZĂ! FCSB conduce cu 1-0 în faţa Astrei Giurgiu, graţie golului marcat de Gnohere.
43 |
Nicoară primeşte al doilea "galben" al meciului, după un duel cu Jakolis.
39 |
Ocazie FCSB! La capătul unei acţiuni prelungite, mingea a ajuns la Momcilovic, într-o poziţie excelentă, dar şutul puternic al fundaşului stânga a fost blocat de Lung.
37 |
Ocazie Astra! Daniel Niculae l-a întors uşor pe Moke şi a tras cu piciorul stâng, însă nu suficient de puternic pentru a-i pune cu adevărat probleme lui Niţă, care a prins uşor.
25 |
Ocazie Astra! Contraatac foarte bun al campioanei, finalizat de Nicoară cu un şut la colţul lung. Niţă a respins, dar, pe urmărire, mingea a ajuns la Buş, care, dintr-o poziţie dificilă, din unghi, a tras peste poartă.
14 |
Ocazie Astra! Replica giurgiuvenilor a venit repede, la o centrare periculoasă a lui Budescu. Daniel Niculae nu a putat, însă, să trimită în poartă şi s-a ciocnit cu Niţă.
12 |
GOOOOOL, 1-0 FCSB! Oaspeţii au deschis scorul, la prima oportunitate importantă. Gnohere a înscris simplu din faţa porţii, la capătul unei faze superbe create de Alibec şi Boldrin.
9 |
Cartonaş galben primit de Ovidiu Popescu, după un fault asupra lui Ioniţă.
1 |
A început meciul. Lovitura de start a aparţinut oaspeţilor. În ciuda zvonurilor dinaintea partidei, Săpunaru se află pe teren, fiind căpitanul Astrei în acest joc crucial pentru FCSB.

Video rezumat: Astra - FCSB

Astra Giurgiu - FCSB 0-1. Gnohere a adus victoria roş-albaştrilor. Titlul se joacă în ultima etapă

La fel ca celelalte echipe implicate în cursa pentru titlu, FCSB şi-a câştigat meciul din penultima etapă a playoff-ului: 1-0 cu Astra Giurgiu.

Cu Reghecampf suspendat, roş-albaştrii au deschis scorul pe terenul campioanei Astra după 12 minute, când Gnohere a fost servit ideal de Alibec.

Echipa rivalului Şumudică a replicat pe contraatac: Niţă a respins şutul lui Nicoară, iar apoi Buş a tras peste poartă. Până la pauză, Silviu Lung şi-a mai salvat colegii de la gol în faţa lui Momcilovic.

În repriza secundă, Jakolis a trecut primul pe lângă 2-0. La poarta roş-albaştrilor, Niţă a fost pe fază la dubla ocazie a gazdelor, semnată de Ioniţă şi Florea. Şi Fabricio a tras puternic de la distanţă, dar a ratat de puţin ţinta.

Astra a continuat să rateze: Ioniţă a dezechilibrat din nou apărarea celor de la FCSB, iar Buş a fost cel care l-a evidenţiat din nou pe Niţă. La marginea terenului, Marius Șumudică a suferit teribil la ratările elevilor săi.

În final, Muniru putea să înscrie, dar Silviu Lung a respins. Înainte de ultima etapă, FCSB rămâne în spatele Viitorului, la egalitate de puncte. Echipa lui Reghecampf o întâlneşte pe CS U Craiova şi mai poate câştiga campionatul doar dacă Viitorul se încurcă pe teren propriu, în faţa CFR-ului.