Anunțul venit din Spania: ”Erling Haaland va juca pentru Barcelona”
Xavi a ajuns în instanță, după ce a fost numit ”bufonul Europei” și ”antrenor cu metode criminale”
ROU: Romania V Andorra: Group I - UEFA EURO 2024 European Qualifiers, Bucharest - 15 Oct 2023
Exclusiv De ce Anghel Iordănescu nu îl sfătuiește pe Edi privind prelungirea contractului cu FRF

24 septembrie, 17:15, Digi Sport 1
Sporting Gijon Sporting Gijon
FC Barcelona FC Barcelona
Cartonaşe Roşii (al doilea cartonaş galben)
    FINAL DE MECI! La primul meci fără Messi, Barcelona nu a avut emoţii şi a câştigat cu 5-0 pe terenul lui Sporting Gijon. Neymar a reuşit o dublă. Luis Suarez, Rafinha şi Arda Turan au fost ceilalţi marcatori.
  • 90+1 | OcaziiSporting Gijon
    Ocazie Barcelona! Neymar a avut şansa hat-trick-ului, dar a tras în bară de la marginea careului.
  • 88 | Goluri
    GOOOOOL, 5-0 Barcelona! Catalanii s-au dezlănţuit pe final. Neymar a făcut dubla cu o execuţie simplă din interiorul careului, după pasa primită de la Denis Suarez.
  • 85 | Goluri
    GOOOOOL, 4-0 Barcelona! Arda Turan îşi trece şi el numele pe lista marcatorilor. Turcul a înscris uşor cu capul, din apropiere, după o nouă centrare foarte bună a lui Sergi Roberto.
  • 81 | Goluri
    GOOOOOL, 3-0 Barcelona! Oaspeţii profită de superioritatea numerică şi mai înscriu o dată. Neymar a trimis mingea în poartă, după ce Alcacer, excelent servit de Sergi Roberto, a tras în bara transversală.
  • 77 | Schimbări
    Ultima schimbare la gazde. Douglas a intrat în locul lui Victor.
  • 74 | Cartonaşe Roşii (al doilea cartonaş galben)
    Cartonaş roşu! Lora a fost eliminat, după ce a primit al doilea galben, în urma unei intrări dure asupra lui Sergi Roberto.
  • 72 | Schimbări
    O nouă schimbare efectuată de Luis Enrique. Paco Alcacer a intrat în locul lui Luis Suarez.
  • 69 | Schimbări
    O primă schimbare şi la Barcelona. Denis Suarez a intrat în locul lui Busquets.
  • 68 | Schimbări
    A doua modificare la Gijon. Ndi i-a luat locul lui Moi Gomez.
    Schimbare la gazde. Cop a fost înlocuit de Castro.
  • 56 | OcaziiSporting Gijon
    Ocazie Gijon! Victor a luat o acţiune pe cont propriu, l-a driblat uşor pe Pique şi a tras la colţul scurt, dar ter Stegen a respins în corner.
    PAUZĂ! Fc Barcelona conduce cu 2-0 pe terenul lui Sporting Gijon, după golurile marcate de Luis Suarez şi Rafinha.
  • 36 | OcaziiSporting Gijon
    Ocazie Barcelona! Luis Suarez a fost aproape de dublă, dar uruguayanul a tras în plasa laterală din apropiere.
  • 32 | Goluri
    GOOOOOL, 2-0 Barcelona! Rafinha dublează avantajul oaspeţilor, cu o lovitură de cap din apropiere, după centrarea lui Sergi Roberto.
  • 29 | Goluri
    GOOOOOL, 1-0 Barcelona! Luis Suarez, plecat de la limita offside-ului, a deschis scorul, trimiţând în poarta goală, după ce a driblat portarul.
  • 27 | OcaziiSporting Gijon
    Ocazie Barcelona! Prima şansă de a deschide scorul a aparţinut catalanilor. În urma unui contraatac, Andre Gomes a tras de la marginea careului, dar mingea a trecut peste poartă.
  • 9 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaş galben primit de Alberto Lora.
    A început meciul. Lovitura de start a aparţinut gazdelor.
Luis EnriqueFC Barcelona

Sporting Gijon - FC Barcelona 0-5. Victorie clară a catalanilor, la primul meci fără Messi

FC Barcelona se descurcă şi fără Leo Messi. La primul meci fără starul argentinian, accidentat în remiza cu Atletico Madrid, catalanii s-au impus cu 5-0 în deplasarea cu Sporting Gijon şi au obţinut al patrulea succes din primele şase etape din La Liga.

După o primă jumătate de oră de joc în care nu s-a întâmplat nimic, catalanii au rezolvat practic meciul în doar trei minute, prin golurile marcate de Luis Suarez şi Rafinha.

Gazdele puteau reveni în joc în startul părţii secunde, dar ter Stegen a respins şutul lui Victor. Echipa lui Abelardo a căzut definitiv după ce Lora a luat al doilea galben şi a fost eliminat cu un sfert de oră înainte de final.

Cu un om în plus, băieţii lui Luis Enrique s-au dezlănţuit în ultimele zece minute, în care au mai reuşit trei goluri. Neymar a punctat de două ori, iar Arda Turan şi-a trecut şi el numele pe lista marcatorilor

S-a terminat 5-0 pentru catalani, care au bifat al patrulea succes în La Liga, în acest sezon. Pentru Barcelona urmează meciul cu Borussia Monchengladbach, din Liga campionilor, în deplasare.

Video Liviu Ungurean ”Bocciu” și ceilalți doi...