• La Liga, etapa 13: Real Madrid - Malaga (sâmbătă, Digi Sport 2, ora 17:15) şi Valencia - Barcelona (duminică, Digi Sport 2, ora 21:45)
  • Fotbal, Liga 1, etapa a 19-a: Botoşani - Craiova (vineri, 20:45, Digi Sport 1) şi Astra - FCSB (duminică, 20:45, Digi Sport 1)

UPDATE 14:10: Dinamo, CS U Craiova şi Astra şi-au aflat adversarele din turul III preliminar al Europa League. 

Dinamo va întâlni Athletic Bilbao şi CSU Craiova va juca împotriva lui AC Milan, conform tragerii la sorţi care a avut loc vineri, la Nyon.

În turul trei preliminar ar putea evolua şi Astra Giurgiu, dacă va trece de Zira FK în turul doi preliminar. În prima manşă, giurgiuvenii s-au impus cu scorul de 3-1, iar returul este programat săptămâna viitoare. Dacă va accede în faza următoare, Astra va întâlni echipa ucraineană Olexandria, primul meci urmând să aibă loc în România şi manşa secundă în Ucraina.

Conform tragerii la sorţi, toate echipele româneşti vor juca pe teren propriu partidele tur.

Astra Giurgiu (ROU) or Zire (AZE) 17.870 -  Olexandriya (UKR) 9.526

Dinamo București (ROU) 6.370 - Athletic Club (ESP) 60.999

CSU Craiova (ROU) 4.870 - AC Milan (ITA) 47.666

Programul turului III preliminar din Europa League:

PSV Eindhoven (NED) v Osijek (CRO) or Luzern (SUI)
Norrkoping (SWE) or Trakai (LTU) v Shkendija (MKD) or HJK Helsinki (FIN)
Krasnodar (RUS) v Slovan Bratislava (SVK) or Lyngby (DEN)
Sturm Graz (AUT) or Mladost Podgorica (MNE) v Fenerbahce (TUR)
Panathinaikos (GRE) v Gabala (AZE) or Jagiellonia Białystok (POL)
Shamrock Rovers (IRL) or Mlada Boleslav (CZE) v Kairat Almaty (KAZ) or Skenderbeu (ALB)
Austria Wien (AUT) v Progres Niederkorn (LUX) or AEL Limassol (CYP)
Dinamo Zagreb (CRO) v Vaduz (LIE) or Odd (NOR)
Dinamo București (ROU) v Athletic Club (ESP)
Olimpik Donetsk (UKR) v PAOK (GRE)
Arka Gdynia (POL) v Ferencvaros (HUN) or Midtjylland (DEN)
Ostersunds (SWE) or Galatasaray (TUR) v Inter Bakı (AZE) or Fola Esch (LUX)
Bordeaux (FRA) v Nomme Kalju (EST) or Videoton (HUN)
Maccabi Tel-Aviv (ISR) or KR Reykjavík (ISL) v Panionios (GRE) or Gorica (SVN)
Valletta (MLT) or Utrecht (NED) v Haugesund (NOR) or Lech Poznań (POL)
CSU Craiova (ROU) v AC Milan (ITA)
Brondby (DEN) or VPS Vaasa (FIN) v Hajduk Split (CRO) or Levski Sofia (BUL)
Gent (BEL) v Altach (AUT) or Dinamo Brest (BLR)
Astra Giurgiu (ROU) or Zire (AZE) v Olexandriya (UKR)
Everton (ENG) v Ruzomberok (SVK) or Brann (NOR)
Aberdeen (SCO) or Siroki Brijeg (BIH) v Apollon Limassol (CYP) or Zaria Balti (MDA)
Irtysh Pavlodar (KAZ) or Crvena zvezda (SRB) v Sparta Praha (CZE)
Beitar Jerusalem (ISR) or Botev Plovdiv (BUL) v Marítimo (POR)
Zenit (RUS) v Trenčín (SVK) or Bnei Yehuda Tel-Aviv (ISR)
Marseille (FRA) v Oostende (BEL)
Freiburg (GER) v Valur Reykjavík (ISL) or Domžale (SVN)
Cork City (IRL) or AEK Larnaca (CYP) v Rabotnicki (MKD) or Dinamo Minsk (BLR)
Zeljeznicar (BIH) or AIK (SWE) v Braga (POR)
Liepaja (LVA) or Suduva (LTU) v Sion (SUI)


UPDATE 11:40: UEFA a anunţat, pe site-ul oficial, listele restrânse cu posibili adversari pentru echipele noastre. Iată urnele anunţate:

Grupa 1
Capi de serie:
1 PSV Eindhoven (NED) coefficient 46.212
2 Fenerbahce (TUR) 51.840
3 Krasnodar (RUS) 32.106
4 Shkendija (MKD) or HJK Helsinki (FIN) 10.530
5 Panathinaikos (GRE) 15.080
Non-capi de serie:
6 Norrkoping (SWE) or Trakai (LTU) 4.945
7 Gabala (AZE) or Jagiellonia Bialystok (POL) 7.800
8 Slovan Bratislava (SVK) or Lyngby (DEN) 7.350
9 Sturm Graz (AUT) or Mladost Podgorica (MNE) 6.570
10 Osijek (CRO) or Luzern (SUI) 9.415

Grupa 2
Capi de serie:
1 Shamrock Rovers (IRL) or Mlada Boleslav (CZE) coefficient 10.135
2 PAOK (GRE) 35.080
3 Austria Wien (AUT) 17.070
4 Dinamo Zagreb (CRO) 26.050
5 Ferencvaros (HUN) or Midtjylland (DEN) 16.300
6 Athletic Club (ESP) 60.999
Non-capi de serie:
7 Olimpik Donetsk (UKR) 8.526
8 Progres Niederkorn (LUX) or AEL Limassol (CYP) 8.210
9 Kairat Almaty (KAZ) or Skenderbeu (ALB) 6.825
10 Dinamo București (ROU) 6.370
11 Vaduz (LIE) or Odd (NOR) 5.665
12 Arka Gdynia (POL) 3.950

Grupa 3
Capi de serie:
1 Ostersunds (SWE) or Galatasaray (TUR) coefficient 58.840
2 AC Milan (ITA) 47.666
3 Bordeaux (FRA) 29.333
4 Maccabi Tel-Aviv (ISR) or KR Reykjavík (ISL) 23.375
5 Hajduk Split (CRO) or Levski Sofia (BUL) 11.550
6 Haugesund (NOR) or Lech Poznań (POL) 10.950
Non-capi de serie:
7 CSU Craiova (ROU) 4.870
8 Nomme Kalju (EST) or Videoton (HUN) 8.650
9 Inter Bakı (AZE) or Fola Esch (LUX) 6.050
10 Valletta (MLT) or Utrecht (NED) 6.712
11 Panionios (GRE) or Gorica (SVN) 5.580
12 Brondby (DEN) or VPS Vaasa (FIN) 8.800

Grupa 4
Capi de serie:
1 Gent (BEL) coefficient 35.480
2 Sparta Praha (CZE) 48.135
3 Astra Giurgiu (ROU) or Zirë (AZE) 17.870
4 Everton (ENG) 29.192
5 Maritimo (POR) 14.866
6 Apollon Limassol (CYP) or Zaria Balti (MDA) 10.710
Non-capi de serie:
7 Irtysh Pavlodar (KAZ) or Crvena zvezda (SRB) 7.325
8 Olexandriya (UKR) 9.526
9 Altach (AUT) or Dinamo Brest (BLR) 6.570
10 Aberdeen (SCO) or Siroki Brijeg (BIH) 6.785
11 Ružomberok (SVK) or Brann (NOR) 3.665
12 Beitar Jerusalem (ISR) or Botev Plovdiv (BUL) 5.875

Grupa 5
Capi de serie:
1 Zenit (RUS) coefficient 87.106
2 Braga (POR) 37.366
3 Marseille (FRA) 28.333
4 Freiburg (GER) 20.899
5 Sion (SUI) 14.415
6 Rabotnicki (MKD) or Dinamo Minsk (BLR) 10.975
Non-capi de serie:
7 Zeljeznicar (BIH) or AIK (SWE) 9.945
8 Oostende (BEL) 8.480
9 Trencin (SVK) or Bnei Yehuda Tel-Aviv (ISR) 6.850
10 Cork City (IRL) or AEK Larnaca (CYP) 6.210
11 Valur Reykjavík (ISL) or Domzale (SVN) 4.125
12 Liepaja (LVA) or Suduva (LTU) 2.225


Azi, de la ora 14:00, are loc tragerea la sorţi a meciurilor din turul III preliminar al Europa League, LIVE la Digi Sport 1 şi pe digisport.roDinamo şi CS U Craiova se alătură Astrei Giurgiu, care a început cu dreptul noua campanie europeană. Fosta campioană a României a luat o opţiune importantă pentru calificarea în turul 3 preliminar al UEL, după ce s-a impus cu 3-1 pe teren propriu în faţa azerilor de la Zira.

Emoţii pentru Viitorul şi FCSB. Azi e tragerea la sorţi din UEFA Champions League (13:00)

În cazul în care vor confirma rezultatul din tur şi va merge mai departe, echipa lui Edi Iordănescu va fi singura dintre reprezentantele României care va beneficia de statutul de cap de serie, ceea ce îi va permite să evite adversari foarte puternici.

În Europa League, Dinamo şi CS U Craiova se pot aştepta la adversari extrem de dificili. Pe lista capilor de serie se află nume importante, precum Zenit St. Petersburg, Athletic Bilbao, AC Milan, Everton sau Marseille, dar şi echipe accesibile, aşa cum e cazul celor de la Mlada Boleslav, HJK Helsinki ori Dinamo Minsk.

Lista posibililor adversari ai lui Dinamo şi CS U Craiova

Zenit St. Petersburg (Rusia)
Athletic Bilbao (Spania)
Galatasaray (Turcia) sau Ostersund (Suedia)
Fenerbahce (Turcia)
Sparta Praga (Cehia)
AC Milan (Italia)
PSV Eindhoven (Olanda)
Braga (Portugalia)
Gent (Belgia)
PAOK Salonic (Grecia)
Krasnodar (Rusia)
Bordeaux (Franţa)
Everton (Anglia)
Marseille (Franţa)
Dinamo Zagreb (Croaţia)
Maccabi Tel Aviv (Israel) sau KR Reykjavi (Islanda)
Freiburg (Germania)
Austria Viena (Austria)
Midtjylland (Danemarca) sau Ferencvaros (Ungaria)
Panathinaikos (Grecia)
Maritimo (Portugalia)
Sion (Elveţia)
Hajduk Split (Croaţia) sau Levski Sofia (Bulgaria)
Dinamo Minsk (Belarus) sau Rabotnicki (Macedonia)
Lech Poznan (Polinia) sau Haugesund (Norvegia)
Apollon Limassol (Cipru) sau Zaria Bălți (Moldova)
HJK (Finlanda) sau Shkendija (Macedonia)
Mlada Boleslav (Cehia) sau Shamrock Rovers (Irlanda)

În ceea ce o priveşte pe Astra, FC Oleksandriya (Ucraina), Olimpik Donetsk (Ucraina), Oostende (Belgia) şi Arka Gdynia (Polonia) sunt deja calificate în turul 3 preliminar şi ar putea juca împotriva giurgiuvenilor. Lista posibililor adversari va fi completată după disputarea turului 2 preliminar. Pe aceasta s-ar putea regăsi echipe ca Bronby, Videoton, Slovan Bratislava, Steaua Roşie Belgrad, Trencin, Aberdeen, Utrecht, Sturm Graz sau Beitar Ierusalim.

Lista posibililor adversari ai Astrei

AIK (Suedia) sau Zeljeznicar Sarajevo (Bosnia)
FC Oleksandriya (Ucraina)
Lucerna (Elveţia) sau Osijek (Croaţia)
Brondby (Danemarca) sau VPS (Finlanda)
Videoton (Ungaria) sau Nomme Kalju (Estonia)
Olimpik Donetsk (Ucraina)
Oostende (Belgia)
AEL Limassol (Cipru) sau Progres Niederkorn (Luxemburg)
Qabala (Azerbaidjan) sau Jagiellonia Bialystok (Polonia)
Slovan Bratislava (Slovacia) sau Lyngby (Danemarca)
Steaua Roşie Belgrad (Serbia) sau Irtysh Pavlodar (Kazahstan)
Trencin (Slovacia) sau Bnei Yehuda (Israel)
Skenderbeu Korce (Albania) sau Kairat (Kazahstan)
Aberdeen (Scoţia) sau Siroki Brijeg (Bosnia)
Utrecht (Olanda) sau FC Valletta (Malta)
Sturm Graz (Austria) sau Mladost Podgorica (Muntenegru)
Rheindorf Altach (Austria) sau Dinamo Brest (Belarus)
AEK Larnaca (Cipru) sau Cork City (Irlanda)
Inter Baku (Azerbaidjan) sau Fola Esch (Luxemburg)
Beitar Ierusalim (Israel) sau Botev Plovdiv
Odd (Norvegia) sau Vaduz (Liechtenstein)
Panionios (Grecia) sau Gorica (Slovenia)
IFK Norrkoping (Suedia) sau Trakai (Lituania)
Domzale (Slovenia) sau Valur (Islanda)
Brann (Norvegia) sau Ruzomberok (Slovacia)
Liepaja (Letonia) sau Suduva Marijampole (Lituania)

Rezultatele înrgistrate în prima manşă din turul 2 preliminar al UEL

Rezultatele tragerilor la sorţi vor fi discutate în cadrul emisiunii "Digi Sport Special", care va avea două ediţii speciale, la 13:15 şi 14:15.