Invincibilii: Leverkusen se salvează pe final și își pastrează recordul intact
friendly football match Friendly Match - Roma vs Shakhtar Donetsk, Olimpico Stadium, Rome, Italy - 07 Aug 2022
Incident tragic la Roma. Doi suporteri ai celor de la Brighton au fost înjunghiați și jefuiți
Screenshot 2024-03-28 at 22.53.08
Urmează un ”exod” de la FCSB: cinci jucători sunt pe picior de plecare! Doi fotbaliști pot veni în vară, unul e sigur

Video Plzen - Astra 1-2! Victorie uriaşă! Alibec a fost eroul campioanei!

20.10.2016, 21:07

După ce Steaua nu reușit decât un egal în fața lui FC Zurich, scor 1-1, Astra a reușit surpriza în Cehia şi a obţinut prima victorie în grupa E din Europa League. Alibec a fost eroul partidei de la Plzen, marcând un gol și provocând un autogol al gazdelor.

alibec bun
  • SuperLiga: Voluntari - Hermannstadt, vineri, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - CFR, vineri, 20:30, DGS 1

Campioana României a avut prima mare ratare, prin Alibec, scăpat singur cu portarul, în minutul 10. Atacantul campioanei l-a luat însă la țintă pe goalkeeperul cehilor. Golgheterul Astrei din sezonul trecut şi-a mai încercat o dată norocul, înainte să deschidă scorul.

Budescu a reușit o pasă de excepție pentru colegul lui din ofensivă, care nu a mai ratat ţinta, în minutul 43. În repriza secundă, acelaşi Alibec a facut diferența. Centrarea sa din minutul 64 a fost deviată în proprie poartă de Horava.

Viktoria Plzen a reintrat în joc cu cinci minute înainte de final. Horava a înscris cu emoții. Silviu Lung a apărat lovitura de la 11 metri acordată după faultul lui Boubacar, balonul a ajuns însă tot la Horava, care a redus din handicap.

Silviu Lung a intervenit salvator la șutul lui Kovarik și Astra a câștigat cu 2-1. Cu cele 3 puncte campioana României a părăsit ultimul loc din grupă, care este ocupat acum de cehi. Victoria de la Plzen a adus giurgiuvenilor și un bonus financiar în valoare de 360.000 de euro.

CLICK AICI PENTRU PROGRAMUL COMPLET AL CANALELOR DIGI SPORT

Min 90+4:Final de partidă. Astra se impune cu 2-1 în Cehia și acumulează primele puncte în grupa E din UEFA Europa League

Min 90+3: Ultima schimbare la Astra. Florin Lovin îi lasă locul în teren lui Oros

Min. 90+1: A doua schimbare în echipa Astrei. Daniel Florea este introdus în locul lui Denis Alibec. De la margine se arată și 3 minute de prelungire

Min. 87: OCAZIE VIKTORIA PLZEN! Kovarik l-a întins serios pe Lung jr. cu un șut de la 20 de metri. Portarul Astrei a reușit să respingă în lateral

Min. 86: GOOOOL VIKTORIA PLZEN! Horova a șutat de la punctul cu var, Lung a respins în față, mingea a ajuns din nou la mijlocașul gazdelor, care a marcat

VEZI AICI GOLUL LUI HOROVA

# Austria Viena egalează pe Olimpico. Scorul este acum 3-3

Min. 85: PENALTY VIKTORIA PLZEN! Boubacar a făcut fault în careu și centralul rus a indicat punctul cu var

Min. 84:     Primul avertisment și în tabăra campioanei României. Boubacar este cel care îl vede, pentru un fault la mijlocul terenului

# Austria Viena reduce din diferență pe Olimpico. AS Roma conduce acum cu 3-2

Min. 83: Prima schimbare și la Astra. Budescu este înlocuit de Alexandru Ioniță II

Min. 83:     Krmencik are o intrare dură asupra lui Junior Morais și este avertizat

Min. 81: Krmencik finalizează cu capul o centrare venită din flancul drept al ofensivei gazdelor. Mingea a trecut peste poarta lui Silviu Lung. A fost cea mai importantă ocazie a Viktoriei în repriza secundă, una pe care cehii au dominat-o steril

Min. 77: Ultima schimbare la Viktoria Plzen. Zeman i-a lăsat locul în teren lui Kovarik

# AS Roma se distanțează în disputa cu Austria Viena. Florenzi a marcat pentru 3-1

Min. 66: A doua schimbare la gazde. Krmencik intră în locul lui Bakos

Min. 66:     Baranek vede primul avertisment al partidei pentru că a lovit mingea după fluierul centralului

Min. 64: GOOOOL ASTRA! Gurgiuvenii s-au distanțat pe tabelă și cu puțin noroc. Boubacar a interceptat o minge în treimea adversă, a pasat pentru Alibec, iar atacantul campioanei României a vrut să centreze către același Boubacar. Mingea a fost deviată de Horova în proprie poartă

VEZI AICI AUTOGOLUL LUI HOROVA

Min. 61: Budescu încearcă un șut din prima, către vinclul porții apărate de Kozacik, mingea a ratat însă ținta

Min 55: Lazic a respins greșit un balon în marginea careului giurgiuvean, mingea a ajuns la Limbersky, care a șutat slab dintr-o poziție foarte bună

Min. 53: Viktoria Plzen efectuează prima schimbare a partidei. Poznar i-a luat locul lui Duris

Min. 49: Prima oportunitate de a marca a reprizei secunde i-a aparținut Astrei. Budescu a așezat o minge pentru șutul din prima al lui Alibec. Kozacik a fost atent și a prins fără mari probleme

Min. 46: A început repriza secundă a meciului dintre Viktoria Plzen și Astra Giurgiu. Nicio modificare efectuată în cele două formații, la pauză. La acest scor, Astra e pe locul 3 în clasamentul grupei E.

# Astra a fost dominată la capitolul posesie în prima parte (64-36 în favoarea cehilor). Echipa lui Șumudică a avut un corner în timp ce gazdele au beneficiat de 3 lovituri de la colț

Min. 45: Final de repriză. Astra conduce la pauză grație reușitei lui Alibec. Giurgiuvenii s-au apărat exact în prima parte, au lovit pe contraatac și au mai avut câteva oportunități importante

Min. 43: Astra profită de un nou balon pierdut de Viktoria Plzen, mingea a ajuns la Alibec, dar acesta a încercat o reluare pretențioasă din colțul careului de 16 metri și a ratat ținta

Min. 41: GOOOOOL ASTRA!!!! GOOOOL ALIBEC!!!! Angajat de Budescu cu o pasă din prima peste apărarea gazdelor, Alibec nu l-a mai iertat de această dată pe portarul Viktoriei. Vârful acontat deja de Steaua a șutat din prima, fără speranțe pentru Kozacik

VEZI AICI GOLUL LUI ALIBEC

Min. 40: Budescu a trimis un trasor de la 20 de metri, mingea a trecut însă peste transversală și tabela a rămas nemodificată

# AS Roma a reușit să întoarcă rezultatul în partida cu Austria Viena și conduce acum cu 2-1

Min. 34: Atac prelungit al celor de la Viktoria Plzen. Mingea a ajuns în careul mic al giurgiuvenilor, de unde a fost degajată în cele din urmă de Săpunaru

Min. 32: Kace a șutat din marginea careului de 16 metri, mingea a fost deviată în corner de defensiva Astrei

Min. 31: Budescu a centrat din lovitură liberă, Fabricio a reluat cu capul, dar balonul a trecut peste transversala porții gazdelor

Min 23: OCAZIE ASTRA! Alibec primește încă o minge pe contraatac, scapă de marcajul adversarului direct și încercă o execuție la colțul lung. Mingea a trecut puțin pe lângă bara porții lui Kozacik

Min. 22: Horava a trimis un șut de la 16 metri, însă mingea s-a dus pe mijlocul porții și Lung a reținut fără probleme

Min. 20: Meci echilibrat în Cehia. Astra s-a apărat bine în primele 20 de minute ale partidei și a încercat să dea lovitura pe contraatac

# Replică imediată a italienilor. AS Roma a egalat la doar trei minute după ce Austria Viena a deschis scorul

# În celălalt meci al grupei, Austria Viena a deschis scorul pe Olimpico și conduce pe AS Roma cu 1-0

Min. 11: OCAZIE PLZEN! Replică imediată a gazdelor. Reznik a ajuns în careul giurgiuvenilor și a încercat un șut către colțul lung, balonul a trecut însă pe lângă bară

Min. 10: OCAZIE ASTRA! Budescu îl angajează excelent pe Alibec, care rămâne singur cu portarul advers. Atacantul campioanei l-a luat însă la țintă pe goalkeeperul gazdelor și tabela a rămas nemodificată

Min. 1: Fluier de start în partida de pe Doosan Arena din Plzen. Partida este condusă la centru de către rusul Aleksei Eskov. Lovitura de începere a aparținut gazdelor

ECHIPELE DE START:

Plzen (4-4-2): Kozacik - Reznik, Hejda, Baranek, Limbersky - Petrzela, Kace, Horova, Zeman - Duris, Bakos
Antrenor: Roman Pivarnik

Rezerve: Bolek, Mateju, Krmencik, Hrosovsky, Poznar, Kovarik, Hromada

Astra (3-5-2): Lung jr. - Săpunaru, Geraldo Alves, Fabricio - Lazic, Takayuki, Lovin, Boubacar, Junior Morais - Alibec, Budescu
Antrenor: Marius Șumudică

Rezerve: Gavrilaș, Florea, Romario Moise, Oros, Nicoară, Al. Ioniță II, Al. Stan

De la ora 22:00, LIVE TEXT pe digisport.ro și m.digisport.ro, Astra Giurgiu o întâlnește pe Viktoria Plzen, într-un meci extrem de important pentru campioana României, care trece printr-o perioadă dificilă din punct de vedere financiar.

Fără punct după primele două etape, Astra caută să câștige la Plzen, pentru a rămâne în cursa calificării în primăvara europeană. În plus, Astra luptă și pentru cei 360.000 de euro, bonusul de victorie în grupele UEFA Europa League.

Dacă învinge joi seara, Astra o depășește pe Plzen în clasament. Cehii au două puncte după primele două meciuri: 1-1 cu AS Roma și 0-0 cu Austria Viena.

Etichete: europa league , astra europa , plzen astra

Una dintre celebrele gemene siameze Abby și Brittany s-a căsătorit. De ce nu au făcut niciodată operația de separare

Abby și Brittany Hensel, gemene siameze din SUA, care au devenit celebre în toată lumea după ce au...

OUT de la echipa națională pentru EURO! ”Orice om sănătos la cap l-ar lua în lot, dar eu l-am scos”

Chetă pentru un violator: cine a plătit, de fapt, milionul de euro care l-a scos pe Dani Alves din închisoare
Dani Alves is released on bail from Can Brians jail
Provocarea zilei: găsește reprezentantul României din fotografia virală
Screenshot 2024-03-27 at 18.44.14
Se îngroașă "gluma": Napoli a intrat și ea în cursa pentru un jucător din SuperLiga României!
profimedia-0774483276

Ce surpriză! Schimbarea majoră pe care UEFA o ia în calcul pentru EURO 2024
”Nu mai pot. E inadmisibil!”. S-a săturat și vrea să plece din România!
ciprian marica
Exclusiv ”Ați avut ofertă de 8 milioane de euro?”. Șeful lui Dinamo a răspuns imediat și a lămurit situația
fcd
Accidentare la FCSB! Titularul ”s-a rupt" și ar putea rata tot sezonul!
Prima apariție a lui Gigi Becali, după ce a ținut post negru 5 zile! Cum arată: ”Dacă mănânci mult, te uiți după femei”
Adevărul despre scandalul dintre Rebel Wilson și Sacha Baron Cohen. Ce a scris actrița despre starul din „Borat” în cartea ei de memorii
Are 47 de ani, dar arată ca o puștoaică. Shakira, irezistibilă în emisiunea lui Jimmy Fallon, într-o rochie scurtă
Hagi s-a liniștit: Ianis merge sigur în Germania! Avem premianții și corigenții lotului pentru Euro
Ungaria introduce vinieta de o zi. Cât costă și de ce nu merită să o cumperi?
Simona Halep, veste total neașteptată. Ce i se pregătește fostului lider mondial
"Ați mai văzut așa ceva?" Surpriză mare la Miami: o rusoaică a învins o favorită și s-a calificat în semifinale
Record absolut! Mo Salah este singurul fotbalist din istoria lui Liverpool care a reușit acest lucru
Liverpool FC v AC Sparta Prague Mohamed Salah of Liverpool (11) scores his sides third goal of the match and celebrates