Gaziantep nu pierde vremea! L-a contactat pe înlocuitorul lui Șumudică: "M-am întâlnit cu președintele"
Marius Șumudică poate fi înlocuit de un fost antrenor de la Galatasaray! Anunțul turcilor
bocciu-3
Exclusiv Victor Angelescu, reacție vehementă după ce instanța a decis că Liviu Ungurean ”Bocciu” va rămâne în arest
Etapa 1 Liga a2-a: Corvinul Hunedoara-Gloria Buzau
Play-off

ACS Poli - Astra 0-3. Super goluri pentru Budescu și Nicoară. Calificare în finala Cupei!

17.05.2017, 12:49

Astra merge în finala Cupei României, după 7-1, la general, cu ACS Poli Timișoara.

Budescu buc
  • Liga 2: Corvinul - Buzău, joi, 19:00, DGS 1

• Media: Digi Sport Special, joi, 21:30, DGS 1

ÎN DIRECT la Digi Sport 1, fosta campioană s-a impus cu 4-1 în turul semifinalei și a câștigat fără emotii și în Banat, scor 3-0, profitând de faptul că Ionuț Popa a mizat pe mulți jucători tineri.

Sergiu Buș a avut prima ocazie, în minutul 22. Jucatorul care a reușit "dubla" în primul meci, Constantin Budescu, a deschis scorul înainte de pauză cu un gol senzațional.

Buș și-a luat revanșa în minutul 49 și a majorat avantajul oaspeților. ACS Poli a ratat o șansă uriașă patru minute mai târziu, prin Bîrnoi. Sergiu Buș și Takayuki Seto au irosit și ei două ocazii în mai puțin de cinci minute.

Astra s-a impus în final cu 3-0. Intrat în minutul 70, în locul lui Teixeira, Viorel Nicoară a marcat ultimul gol al întâlnirii, în minutul 83.

Echipa din Giurgiu va întâlni în finala Cupei României câștigătoarea semifinalei dintre FC Voluntari și CSU Craiova. Partida va fi transmisă de Digi Sport 1, joi, de la ora 20:30.

Astra are o singură Cupă a României în palmares, câştigată în 2014, după 4-2 cu Steaua, la loviturile de departajare.

Min. 92: Finalul meciului. Astra se impune cu 3-0 și se califică în finala Cupei României.

Min. 83: GOOOL ASTRA! Nicoară înscrie și el printr-un lob superb, iar Astra conduce la scor de neprezentare la Timișoara.

Min. 79: BARĂ ASTRA! Budescu centrează excelent din corner, iar Seto reia cu capul în transversală.

Min. 73: OCAZIE ASTRA! Nicoară centrează pentru Buș, iar acesta reia peste poarta gazdelor.

Min. 70: Schimbare Astra: Iese Teixeira și intră Nicoară.

Min. 69: Mailat se resimte după o accidentare suferită la mijlocul terenului. Acesta primește îngrijiri medicale, iar jucătorii celor două echipe fac o scurtă pauză de hidratare.

Min. 57:   Oros este avertizat pentru un fault la Drăghici. Lovitură liberă periculoasă pentru ACS Poli, de la 18 metri.

Min. 55: Schimbare Astra: Iese Lovin și intră Boubacar

Min. 53: Ocazie imensă ratată de Bîrnoi. Acesta rămâne în poziție ideală, dar Fabricio intervine excelent și acordă corner.

Min. 49: GOOOL ASTRA! Buș majorează avantajul giurgiuvenilor cu o execuție frumoasă din careu, la colțul lung.

Min. 46: Începe repriza secundă.

Min. 45: Finalul primei reprize.

Min. 40: SUPER GOL ASTRA, SUPER GOL BUDESCU! Vedeta lui Șumudică deschide scorul după o execuție de senzație. Budescu îl lasă spectator pe Curileac după un lob de mare efect din afara careului.

Min. 35: Schimbare ACS Poli: Iese Neagu și intră Pădurariu

Min. 32: Cele două echipe își împart momentele de posesie, însă lipsește cu adevărat agresivitatea în continuare. Nicio ocazie importantă la Timișoara.

Min. 22: OCAZIE ASTRA! Ioniță are o acțiune bună și scoate pentru Buș, însă atacantul Astrei trage pe lângă poartă din poziție bună.

Min. 17: Meciul este mai degrabă unul de vacanță în Banat. Poli este resemnată și se gândește mai mult la ultimele etape din play-out, în timp ce Astra este conștientă că nu mai are cum să piardă calificarea în finala Cupei.

Min. 10: Lovin are o intrare foarte dură la Neagu, însă scapă de cartonașul galben.

Min. 4: Timișoara beneficiază de un corner, bate Mailat, însă faza rămâne fără niciun rezultat.

Min. 1: Începe meciul de la Timișoara, unul în care bănățenii mizează pe foarte mulți jucători tineri. În prima manșă din semifinalele Cupei României, Astra a învins-o cu 4-1 pe ACS Poli.

ECHIPELE DE START:

ACS Poli: Curileac - Haruț, Soljic, Fridrich, Neagu - Ignea, L. Oprea - Mailat, Bîrnoi, Popovici - Drăghici

Rezerve: Smaranda - Novak, Murariu, Pădurariu, Velcotă, Doman, Henrique

Antrenor: I. Popa

Astra: Iliev - A. Stan, Săpunaru, Fabricio, Belu - Lovin, Seto - Ioniță, Budescu, Teixeira - Buș

Rezerve: Lung jr. - Pițian, Oros, Florea, Niculae, Nicoară, Boubacar

Antrenor: M. Șumudică

Etichete: astra , cupa romaniei , cupa , sumudica , acs poli timisoara

Una dintre celebrele gemene siameze Abby și Brittany s-a căsătorit. De ce nu au făcut niciodată operația de separare

Abby și Brittany Hensel, gemene siameze din SUA, care au devenit celebre în toată lumea după ce au...

OUT de la echipa națională pentru EURO! ”Orice om sănătos la cap l-ar lua în lot, dar eu l-am scos”

"A fost cel mai bun!" Columbienii au remarcat un singur jucător român, după amicalul de la Madrid
Screenshot 2024-03-26 at 22.07.30
Ianis Hagi, răspuns tranșant pentru Edi Iordănescu după golul înscris în România - Columbia 2-3
Provocarea zilei: găsește reprezentantul României din fotografia virală
Screenshot 2024-03-27 at 18.44.14
bocciu-3

Xabi Alonso a ales-o pe Bayern, dar șefii bavarezilor și-au luat gândul: ”Aproape imposibil”
Bayer 04 Leverkusen v FC Bayern München - Bundesliga
Adrian Mutu ”a răbufnit” înainte de Sepsi - CFR Cluj
mutu sapca
Trei milioane de lire sterline pentru Philip Otele!
FOTBAL: FC CFR 1907 CLUJ SA - AFC HERMANNSTADT SIBIU, SUPERLIGA SUPERBET (08.03.2024)
Șumudică a fost la un pas să semneze cu Petrolul, dar ceva l-a făcut să se răzgândească. ”Mi-e jenă de Marian Copilu”
Gaziantep FK v Istanbulspor - Trendyol Super Lig
Răzvan Burleanu a scos în față cifrele, după ce formatul Cupei României a fost criticat
Football Federation press conference, Bucharest, Romania - 26 Apr 2023
"Am avut metastaze la plămâni și la coloană". Teodora, fiica lui Mihai Stoica, despre dificila perioadă când a luptat cu cancerul
Accidentare la FCSB! Titularul ”s-a rupt" și ar putea rata tot sezonul!
Surpriză uriașă: Dinamo a renunțat la varianta Târgoviște! Unde vor evolua „câinii” până la finalul play-out-ului
Adevărul despre scandalul dintre Rebel Wilson și Sacha Baron Cohen. Ce a scris actrița despre starul din „Borat” în cartea ei de memorii
Are 47 de ani, dar arată ca o puștoaică. Shakira, irezistibilă în emisiunea lui Jimmy Fallon, într-o rochie scurtă
Hagi s-a liniștit: Ianis merge sigur în Germania! Avem premianții și corigenții lotului pentru Euro
Ungaria introduce vinieta de o zi. Cât costă și de ce nu merită să o cumperi?
Simona Halep, veste total neașteptată. Ce i se pregătește fostului lider mondial
"Ați mai văzut așa ceva?" Surpriză mare la Miami: o rusoaică a învins o favorită și s-a calificat în semifinale
Turcii au anunțat ce s-a întâmplat la hotelul unde se afla Marius Șumudică, după ce a plecat de la Gaziantep