• La Liga, etapa 13: Real Madrid - Malaga (sâmbătă, Digi Sport 2, ora 17:15) şi Valencia - Barcelona (duminică, Digi Sport 2, ora 21:45)
  • Fotbal, Liga 1, etapa a 19-a: Botoşani - Craiova (vineri, 20:45, Digi Sport 1) şi Astra - FCSB (duminică, 20:45, Digi Sport 1)

Serbia s-a distanţat în fruntea Grupei D, după succesul din Irlanda (1-0). La Dublin, gazdele au avut prima ocazie, la şutul lui Shane Long, din minutul 20, apărat de Stojkovic.

Sârbii au replicat prin Mitrovic, dar Randolph a fost şi el la post. Imediat după pauză, decarul oaspeţilor, Tadic, a trecut pe lângă gol. Deschiderea scorului a venit în minutul 55, atunci când Aleksandar Kolarov l-a învins pe Randolph cu un şut puternic. A fost al doilea gol pentru fotbalistul Romei în actuala campanie.

Oaspeţii au rămas în zece după eliminarea lui Maksimovic, care l-a oprit neregulamentar pe Murphy din cursa spre gol.

Atacantul lui Nottingham Forest a cerut penalty în minutul 76, după un duel cu Vukovic, fază la care Christie a ratat din poziţie foarte bună.

Tot Murphy a semnat şi ultima ratare, iar Serbia s-a impus cu 1-0. Irlandezii au coborât pe locul al treilea în grupă, după victoria cu 2-0 a Ţării Galilor în Moldova.

Echipele de start

Irlanda (4-3-3): Randolph - Christie, Duffy, Clark, Ward - Hoolahan, Meyler, Brady - Walters, Long, McClean

Serbia (3-4-3): Stojkovic - Vukovic, Maksimovic, Ivanovic - Rukavina, Milivojevic, Matic, Kolarov - Kostic, Mitrovic, Tadic