• La liga, etapa 13: Real Madrid - Malaga (sâmbătă, Digi Sport 2, ora 17:15) şi Valencia - Barcelona (duminică, Digi Sport 2, ora 21:45)
  • Fotbal, Liga 1, etapa a 19-a: Botoşani - Craiova (vineri, 20:45, Digi Sport 1) şi Astra - FCSB (duminică, 20:45, Digi Sport 1)

Federaţia Română de Baschet a anunţat componenţa lotului naţional de seniori pentru Campionatul European - FIBA Eurobasket 2017, cel mai mare eveniment baschetbalistic organizat vreodată în ţara noastră.

Staff-ul tehnic al naţionalei României a reţinut 12 jucători pentru meciurile care vor avea loc în cadrul Grupei C a FIBA Eurobasket 2017, în Sala Polivalentă din Cluj-Napoca, în perioada 1-7 septembrie, doi dintre aceştia evoluând în străinătate, iar restul în campionatul intern.

Lotul României îi cuprinde Vlad Moldoveanu (Demir Insaat Buyukcekmece Basket/Turcia), Andrei Mandache (CSM CSU Oradea), Alexandru Olah (U-Banca Transilvania Cluj-Napoca), Emanuel Căţe (Club Basquet Prat/Spania), Rolland Torok (U-Banca Transilvania Cluj-Napoca), Cătălin Baciu (CSA Steaua CSM Eximbank), Nandor-Levente Kuti (U-Banca Transilvania Cluj-Napoca), Bogdan Nicolescu (CSM CSU Oradea), Titus Nicoară (BCM U Piteşti), Radu Paliciuc (BC CSU Sibiu), Cătălin Petrişor (Phoenix Galaţi), Octavian Popa-Calotă (BC SCM Timişoara).

Staff-ul tehnic al echipei României este format din Marcel Ţenter - antrenor principal, Milorad Perovic - antrenor secund, Scott Simpson - consultant tehnic în strategie şi analiză, Marko Stojanovic - preparator fizic, Cosmin Radu - preparator fizic, Radu Cheregi - scouter, Răzvan Melinte - doctor, Adrian Resteman - kinetoterapeut, Nicolae Niţă - fizioterapeut, Marius Toma - team manager, Constantin Ioan - antrenor coordonator, Claudiu Fometescu - antrenor federal, Traian Racu - ofiţer de presă.

Faza grupelor din cadrul celei de-a 40-a ediţii a FIBA Eurobasket se va disputa în patru ţări, Turcia (Istanbul), Israel (Tel Aviv), România (Cluj-Napoca) şi Finlanda (Helsinki), în perioada 31 august - 7 septembrie, iar fazele finale cu meciurile eliminatorii se vor desfăşura doar în Turcia (Istanbul), în perioada 8-17 septembrie.

Naţionala României face parte din Grupa C, alături de Spania, campioana en titre, Croaţia, Muntenegru, Cehia şi Ungaria, toate meciurile urmând să se desfăşoare în Sala Polivalentă din Cluj-Napoca după următorul program:

Vineri 1 septembrie
Ungaria - Croaţia (15:00)
Spania - Muntenegru (17:45)
România - Cehia (20:30)

Sâmbătă 2 septembrie
Muntenegru - Ungaria (15:00)
Cehia - Spania (17:45)
Croaţia - România (20:30)

Luni 4 septembrie
Ungaria - Cehia (15:00)
Muntenegru - Croaţia (17:45)
Spania - România (20:30)

Marţi 5 septembrie
Cehia - Muntenegru (15:00)
Croaţia - Spania (17:45)
România - Ungaria (20:30)

Joi 7 septembrie
Cehia - Croaţia (14:30)
Ungaria - Spania (17:15)
Muntenegru - România (20:45)

AGERPRES